درب چوبی ساختمان

درب چوبی ساختمان یا تمام چوب بوده و یا دربهای روکشی هستند.

دربهای روکشی : این دربها شامل یک کلاف چوبی مستطیل شکل متناسب با ابعاد درب بوده که در داخل آن برای بالابردن مقاومت درب در برابر ضربه و شکنندگی شبکه بندی چوبی یا مقوایی (هانی کام) انجام می شود. سپس روکشهایی نظیر ورق های HDF ، ورقهای HPL ، ورقهای MDF و یا سایر ورق ها با بر رو و پشت کلاف پرس خواهد شد.

لازم به ذکر است می توان از پرکننده های دیگری مانند پشم سنگ یا یونولیت برای پر کردن فضای خالی بین درب استفاده کرد . که عایق بهتری برای جلوگیری از انتشار صدا و همچنین اتلاف انرژی گرمایی و سرمایی می باشند .

 

اما درب تمام چوب نیز وجود دارد به دلیل استحکام بالا به عنوان ورودی مورد استفاده قرار می گیرد نظیر درب تمام چوب روسی ، درب تمام چوب راش و . در تصاویر زیر درب تمام چوب شرکت نیروانا دیده می شود.

.درب تمام چوب درب تمام چوب

انواع درب چوبی ساختمان

1- درب HDF

یکی از انواع درب روکشی بوده که رویه های اچ دی اف ( HDF ) عمدتا از کشور های چین ، مالزی ، ترکیه و رومانی وارد بازار ایران می شوند و سپس رویه ها بر روی کلاف چوبی پرس می شوند.

در ادامه رویه های HDF را در دو دسته بررسی خواهیم کرد :

 درب HDF

– رویه HDF به صورت ورق مسطح

ورق های HDF مورد استفاده در صنعت درب فیبر می باشند که در حین تولید به وسیله غلطک های داغ شیارهایی مشابه طرح چوب بر روی سطح ورق HDF ایجاد می شود و در نهایت در برخی از تولیدات کارخانه ها یک آستر سفید بر روی ورق HDF پاشیده می شود که البته این حالت بیشتر در ورق های 3 میلی متری دیده می شود .

ورق های مسطح ، هم به طور ساده مورد استفاده قرار می گیرد و هم اینکه می توان به وسیله دستگاه CNC طرح های متنوعی را بر روی آن ایجاد کرد .

– ورق های HDF قالب گیری شده

در این روش خمیر HDF را به شکل های متنوعی قالب گیری می کنند و همانند ورق های مسطح شیار های مشابه رگه های چوب بر روی آن وحود دارد. این ورق ها با ضخامت 3میلی متر و تقریبا در 8 طرح مختلف در بازار وجود دارد .

2- درب ABS

درب ضدآب ABS اصولا جهت سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد Acrylonitrile Butadiene Styrene که به اختصار آنرا ABS مینامند.

درب ABS درب ABS

برای ساخت درب آب ABS ابتدا درب خامی از جنس MDF یا نئوپان 5 میل ساخته میشود در مرحله ی بعد سطح درب خام کاملا به رزین ABS آغشته می شود و در مراحل بعدی کلیه ی سطوح درب با ورق ABS 1.2 میلی متری پوشانده می شود .بررسی نشان می دهد ترکیب پلیمر ABS با نئوپان کاملا جدایی ناپذیر و طول عمر درب ABS را افزایش می دهد.
درب ضد آب ABS علاوه بر مقاومت بالا در برابر رطوبت ضد خش نیز می باشد .

 

3- درب PVC

در کارخانه های تولید کننده درب ، ورق های HDF را بوسیله دستگاه ممبران با PVC نیز روکش می کنند و درب هایی با نام درب PVC و یا درب HDF روکش PVC به بازار عرضه می کنند .

روکش pvc شفاف و براق می باشد.

درب PVC درب PVC

4- درب ملامینه HPL

برای آشنایی با این نوع دربها بهتر است ابتدا تعریفی از لمینت داشته باشیم . لامینت‌ Laminate اصطلاحی عمومی است که به گروهی از روکشهای مصنوعی شامل انواع HPL ,CPL و لامینت فشرده، روکش های ملامینه و … اطلاق می‌شود. این نوع روکشها یکی از انواع پرکاربرد روکش‌های مصنوعی خصوصاً در ایران هستند.

لامینت تحت فشار بالا (HPL)

فرمیکا با اسم اختصاری HPL مخفف HIGH PRESSES LAMINATE می باشد. اچ پی ال (HPL) ورقه ای است مرکب از چندین لایه ساخته شده از الیاف (هماننده کاغذ ) آغشته به رزین های عمل کننده در گرمای سخت که تحت تاثیر حرارت و فشار 5 مگا پاسکال به هم چسبیده باشد. این نوع روکش متشکل از اوراق کاغذ کرافت آغشته به رزینهای فنولیک در لایه‌های میانی و تحتانی بوده و در لایه سطحی از کاغذ تزئینی آغشته به رزینهای آمینوپلاستیک مانند ملامین فرم آلدئید (MF) تحت فشار حدود ۲ g/m 5/1-4/1 تولید می‌شوند.

این روکش در ضخامتهای ۵/۰ تا ۵ میلی‌متر و در مواردی بیش از ۵ میلی‌متر تولید می‌شوند.

مزیت عمده HPLها دوام بسیار بالا و مقاومت بالای آنها در برابر عوامل خارجی است و از معایب عمده آن انعطاف‌پذیری کم و کاربرد سخت آن بدلیل سختی و شکنندگی آن و نیز گران بودن آن است.

درب ملامینه HPL درب ملامینه HPL درب ملامینه HPL

 

روکش ملامینه بر خلاف روکش pvc ، مات می باشد. این دربها که در واقع hdf با روکش ملامینه هستند نسبت به دو مدل ذکر شده در بالا کم هزینه تر می باشند. زیرا دربهای HPL به علت داشتن روکش ملامینه دیگر نیازی به رنگ شدن ندارند.

 

 

 

5- درب MDF

ساختار درب هاي MDF دوبل همانند درب هاي HDF مي باشد با اين تفاوت كه به جاي دو عدد ورق HDF از دو عدد ورق MDF استفاده میشود.

این دربها اغلب با روکش چوب ملچ می باشند که درب MDF روکش ملچ یا به اختصار درب روکش ملچ نامیده می شوند. طرح روی درب ملچ CNC می باشد و از اینرو محدویتی در طرح ندارند. این دربها استحكام بيشتري كه نسبت به لنگه هاي HDF دارند مي باشد. درب ملچ با روکش ۳ میل را بیشتر برای دربهای داخلی استفاده می کنند و درب ملچ با روکشهای 5 و 8 میل را برای دربهای ورودی استفاده میکنند

درب MDF درب MDF ملچ

در میان انواع درب چوبی ، انتخاب درب چوبی بر اساس کاربرد آنها باید صورت گیرد:

1- در چوبی اتاق خواب

انواع درب اتاق خواب

درب اتاق hdf به عنوان در چوبی اتاق استفاده می شود. البته درب ضد اب ABS را برای اتاق خواب نیز می توان استفاده کرد.

درب اتاق hdf :

در صورتی که برای تولید درب HDF از ورق های HDF با ضخامت 3 میلی متر استفاده شود . با توجه به اینکه نمی تواند فاکتورهای موثر در انتخاب درب ورودی واحد های مسکونی را برآورده سازد فقط استفاده از این گونه دربهای HDF برای درب اتاق خواب و درب های توالت و حمام توصیه می شود

2- درب چوبی ورودی ساختمان

ورق هایHDF در بازار ایران با ضخامت 3میلی متر به وفور یافت می شود اما به طور محدود ورق HDF مسطح با ضخامت 6 میلی متر نیز وجود داردکه با توجه به ضخامت و فشردگی فیبر HDF می توان برای تولید درب های ورودی آپارتمان نیز مورد استفاده قرار داد.

اما به دلیل آنکه دربهای MDF از استحکام بیشتری برخوردار هستند در دربهای ورودی ساختمان ها از آن ها استفاده می کنند در حالی که استفاده از دربهای HDF در محل ورودی ساختمان ها کار اصولی و عاقلانه ای به نظر نمی رسد.

3- درب سرویس بهداشتی

هرچند استفاده از درب HDF برای حمام و توالت مستلزم رعایت نکاتی می باشد . نکاتی را که رعایت آن در استفاده از دربHDF برای حمام و توالت باید به آن توجه کرد.

در سالهای اخیر به علت پایین بودن متراز آپارتمانها و به تبع آن متراژ پایین سرویسهای بهداشتی ، درب سرویس بهداشتی بیشتر در معرض آب و بخار قرار دارند این مسأله در کنار استفاده از دربهای نامناسب برای محیط های مرطوب باعث شده دربهای سرویس های بهداشتی عمر مفید بسیار پایینی نسبت به سایر دربهای ساختمان داشته باشند.در این نوشتار قصد داریم درهای موجود در بازار ایران را بر اساس مقاومت آنها در برابر رطوبت اولویت بندی کنیم همچنین راهکاری را جهت بالا بردن عمر مفید دربهایی که در اولویت های پایین تر قرار دارند ارئه دهیم.

لازم به ذکر است در این اولویت بندی جنبه های زیبایی و دکوراتیو مورد توجه قرار ندارد و فرض است خواننده پس از مطالعه با توجه به فضای مورد استفاده تصمیم گیری نماید.

در لولویت بندی دو پارامتر زیر در نظر گرفته شده است:

الف)درب ها بر اثر رطوبت هیچ آسیبی نبینند

ب) در صورت بروز آسیب قابل ترمیم باشند

۱-درب ABS

برای ساخت درب آب ABS ابتدا درب خامی از جنس MDF 3میلی متر یا نئوپان ۵ میلی متر ساخته میشود و در مرحله ی بعد سطح درب خام کاملا به رزین ABS آغشته می شود ودر مراحل بعدی کلیه ی سطوح درب با ورق ABS 1.2 میلی متری پوشانده می شود .

درب ضد آب ABS علاوه بر مقاومت بالا در برابر رطوبت، ضد خش نیز می باشد . درب ضد آب ABS را برای اطاق خواب نیز می توان استفاده کرد.

۲- درب تمام چوب

چوب در برابر رطوبت و آب آسیب پذیر نیست شاید بهترین مثال برای آن خانه های چوبی،اطاق های کامیون های قدیمی، ارابه ها قدیمی و …

در اثر رسیدن رطوبت به دربهای تمام چوب تنها رنگ آن دچار آسیب می شود که آن هم قابل ترمیم است.

با توجه به منطبق بودن کارهای چوبی با اکثر سلایق و امکان اجرای طرح های متنوع اعم از کلاسیک و مدرن بر روی درب تمام چوب تنها دلیل عدم استفاده ا این دربها در سالهای اخیر بالا بودن قیمت تمام شده ی آن بوده است. درب سرویس بهداشتی

۳-درب HPL یا درب ملامینه

ورق های HPL و یا همان ورق های ملامینه ای ای که در ساخت درب استفاده می شوند به واقع ورقهای HDF ای هستند که یک لایه نازک کاغذ کرافت(ملامینه) روی آن کشیده شده است که در بازار به نام درب HPL ویا درب ملامینه شناخته شده اند و در مدلها و رنگ های مختلف عرضه می گردد.

با این احتساب درب HPL ( درب ملامینه )یک در رده ی دربهای روکشی قرار می گیرد بدین صورت که یک ورق HPL با مشخصات ذکر شده بر روی کلافی چوبی پرس میشود بنابراین امکان نفوذ آب به چوب کلاف (مخصوصا از زیر درب) وجود دارد .آب جذب شده از طریق چوب از لایه میانی درب به HDF زیرین ورق نفوذ کرده و باعث ورم کردن یا همان پوسیدگی خواهد شد. درب سرویس بهداشتی

۴- سایر دربها(درب HDF، درب MDF روکش چوب،درب MDF روکش PVC )

این دربها تقریبا مقاومت یکسانی در برابر رطوبت دارند. اما به دو نکته زیر توجه کنید

۱-چگالی ورقهایHDF نسبت به MDF بالاتر است بنابراین در صورت نفوذ آب کمی مقاومتشان بیشتر است.

۲- امکان ورقه شدن روکش PVC درب MDF روکش PVC در اثر بخار آب حمام وجود دارد.

بسیاری درب PVC را ضد آب می دانند به صرف اینکه آب از سطح درب نفوذ نخواهد کرد تنها مزیت روکش های ملامینه و PVC نسبت به رنگ در این است که سطح روی درب مانند درب های رنگ شده ورقه ورقه نخواهد شد.ولی در صورت نفود آب از کلاف درب همگی درب های ذکر شده مخصوصا از قسمت پایین ورم خواهند کرد. ومشکل درب PVC در این است که احتمال ورقه کردن رویه PVC از MDF زیر رویه ( خصوصا بر اثر بخار آب )وجود دارد.بنابراین درب PVC برای حمام، به خصوص حمام های کوچک و حمام هایی که بخار آب زیادی در آنها جمع می شود به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

درب mdf برجسته روکش پی وی سی

انواع درب MDF

از MDF به گونه های مختلف برای ساخت درب استفاده می شود که در این نوشتار کاربرد انواع ورق هایMDF در تولید انواع درب بررسی خواهیم کرد.شما می توانید اطلاعات تکمیلی دیگری را در رابطه با ام دی اف (MDF) در بخش مقالات سایت مطالعه کنید.

انواع MDF موجود در بازار ایران عبارتند از:

الف)MDF خام

ب) MDF روکش ملامینه و کاغذی

ج) MDF روکش PVC

د) MDF روکش چوب

در ادامه کاربرد آنها در تولید انواع درب ام دی اف (MDF) بررسی خواهد شد.

الف)ام دی اف (MDF) خام:

بیشتر با ضخامت ۳ میلی متر برای ساخت درب های کمد دیواری مورد استفاده قرار می گیرند.که حتما بایستی رنگ شوند. این ورق ها تنها با رنگ های روغنی قابل رنگ می باشند. درب چوبی

البته برخی از تولید کنندگان درب های ضد آب ABS روکش های ABS خود را بر روی درب های ۳ میل MDF خام پرس می کنند استفاده از این درب ها به عنوان درب خام برای تولید درب ضد آب ABS توصیه نمی شود.برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید. درب چوبی

ب)ام دی اف(MDF) با روکش کاغذی و ملامینه

استفاده از MDF های ۳ میل کاغذی و ملامینه برای ساخت درب های کمد دیواری مرسوم است.البته از MDF های با ضخامت بالاتر هم برای تولید درب های پارتیشن های اداری استفاده می شود که شیوه تولید این دسته از درب ها با درب های معمول متفاوت می باشد. درب چوبی

لازم به ذکر است درب های روکش ملامینه نیز با ضخامت ۵ میل وجود دارد که در این درب ها روکش ملامینه قاعدتا بایستی بر روی HDF پرس شود.اما امکان پرس آن بر روی MDF نیز وجود دارد. درب چوبی

ج)ام دی اف(MDF) با روکش PVC

معمولا در این حالت مانند ورق های MDF با روکش ملامینه و یا کاغذی ورق به صورت شیت به بازار عرضه نمی شود.و با توجه به کاربرد آن روکش PVC بر روی MDF خام وکیوم می شود.در ادامه شیوه تولید ورق های مورد نیاز در صنعت درب را توضیح می دهیم و در پایان مزایا و معایب این ورق ها را نسبت به ورق های روکش ملامینه بررسی خواهیم کرد. درب چوبی

مراحل تولید درب های MDF روکش PVC

برای ساخت این گونه درب ها معمولا ابندا طرح مورد نظر برای درب را به وسیله دستگاه CNC روی ورق های MDF خام با ضخامت های مورد نظر خریدار اجرا می شود و سپس با استفاده از این ورق های MDF درب به مرحله تولید می رود.پس از ساخت درب ،درب ساخته شده را برای وکیوم کردن روکش PVC وارد دستگاه ممبران می شودو روکش های PVC با ضخامت های ۰٫۲ویا ۰٫۴ میلی متر بر روی درب وکیوم می شود به طوری که PVC به طور کامل در تمامی شیار ها حرکت کرده و پس از روکش کردن درب MDF طرح اجرا شده با دستگاه CNC کاملا قابل مشاهده است. درب چوبی

نمونه کارهای ما